Yasemin Fatih Amato

Kişisel temizlikte ıslak mendillerden nasıl doğru şekilde yararlanılabilir?

Biz kadınların çantamızdan ayırmadığımız ürünler içerisinde ıslak mendillerin yeri başkadır. Özellikle restoranlar da bu ürünleri sıkça kullanırlar. Bebeğimizle seyahat sırasında da hijyenini sağlamada büyük rol üstlenen ıslak mendilleri gerçekten doğru kullanıyor muyuz? İçerisinde neler var onları biliyor muyuz? Gelin aklımıza takılan bu ve buna benzer sorulara cevaplar bulmaya çalışalım.

Islak mendiller, içeriği nedeniyle masumlar mı, kullanımında bizi ne gibi tehlikeler bekliyor?

Öncelikle ıslak mendiller doğal ürünler değillerdir bunu kabul ederek işe başlamak gerek. Doğallıkla da kastettiğimiz şey sadece su ve bezden oluşmazlar. İçeriği marka ve çeşidine göre farklılıklar gösterir. Kullanım sırasında içeriğinde bulunan sıvı kullanılan bölgeye temas ederek cildin gözeneklerinden alt tabaka yani dermis katmanına nüfuz eder. Biriken bu kimyasallar ciltte hastalıkların oluşmasına neden olabilirler. Aynı zamanda elde kullanılan ıslak mendil sonrası tuttuğumuz yiyecekler aracılığıyla da vücudumuza giren bu kimyasallar sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilirler. Islak mendilin neden olduğu bu durumlar ölümcül olmasa da ciddi cilt hasarlarına neden olabilir. Bunun için ıslak mendil kullanımından sonra mutlaka o bölgenin yıkanması gerekmektedir.

Islak mendillerin kaliteli ve kullanılmasında herhangi bir sakınca olmayan çeşitlerini nasıl anlarız?

Islak mendillerin öncelikle alkolsüz olmasına dikkat etmelisiniz. Yenidoğan ıslak mendillerinde pamuktan üretilmiş olup sadece su ile ıslatılmış olması önemlidir. Mendilde var olan alkolsüz ve paraben free bileşimi hızlı ve güvenilir bir temizlik sağlar. Ayrıca hijyen açısından da içinizin rahat olmasını sağlar. Ürünün hijyenik, dermatolojik ve klinik olarak test edilmiş olduğuna, boyar madde içermemesine, PH değerinin bebek cildi ile uyumlu olmasına ve hipoalerjenik olmasına dikkat etmek gerekir.

Küçük yaş gruplarında kullanımıyla ilgili neler söylenebilir?

Bebek ıslak mendillerinin seçiminde olabildiğince titiz davranılması gerekmektedir. Bebeğinizin cildinin tahriş olmaması için ıslak mendil kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Altını değiştirdikten sonra hafif aralıklarla kullanım en ideal olanıdır. Ayrıca ıslak mendili cildin yüzeyine çok fazla bastırmadan kullanmaya çalışmalısınız. Yani yapacağınız yüzeysel bir temizlik yeterli olacaktır. Çünkü bebeklerin cildi sanıldığından da çok daha hassas olur. Bu hassaslığa hakim olmak için de ıslak mendilleri düzenli ve dikkatli kullanmalısınız. Her mendili sadece bir kere kullanıp çöpe atmanız da sağlık açısından yararlı olacaktır.

Evde kendi kendinize ıslak mendil yapmanız mümkün müdür? Peki nasıl yapılır?

  • 1 adet plastik kutu,
  • 1 adet kalın rulo kağıt havlu,
  • 3/4 bardak kaynatılmış su (ılıklaştırılmış),
  • 1 çorba kaşığı saf cadı fındığı özü,
  • 1 yemek kaşığı saf aloe vera,
  • 10 – 12 damla greyfurt özü,
  • 1 çay kaşığı organik sıvı sabun,
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı veya badem yağı.

Yapılışı

Kağıt havlu ruloyu yatay olarak ikiye kesin. Sonra da kutunuzun içine yerleştirin. Bir kapta su, aloe vera, cadı fındığı özü, organik sabun, greyfurt özü ve yağı karıştırın. Bu karışımı kağıt havlunun üzerine boşaltıp yaklaşık 5-10 dakika emmesini bekleyin. Mendillerin ıslanmış olduğundan emin olmak için kabın kapağını kapatıp ters çevirin. Artık ev yapımı mendiliniz hazır, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.