Yasemin Fatih Amato

Egzersiz ile sağlıklı bir diyetten başka çare aramayın!

Woman Tying Measuring Tape Around Her Waist

Artık yazın son demlerini yaşıyoruz. Eylül ayı tatil için harika bir mevsim. Temmuz ve ağustos sıcağından hiçbir yerde kurtulmak mümkün olmuyordu. Ama Eylül farklıdır. Denizin ve yaz gecelerinin tadına varmak için, bence en güzel dönem budur. Hava nispeten yumuşar, geceleri tatlı bir serinlik başlar ama deniz hala sıcaktır hatta daha sıcak ve sakindir. Gelgelelim fazla kilolarını bir türlü verememiş olanlar, yazın son fırsatlarında gönül huzuru ile mayo-bikini giyebilmek için ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bu gruba girenlerin bu günlerde hiç olmazsa birkaç kilocuk vermek için eczanelere gidip ilaç aradıklarını öğreniyoruz!

Evet bu tablo her yaz ve yaz sonu tekrarlanır. Ne yazık ki bazı insanlar alışkanlıklarını değiştirmeden kilo vermenin kolay yollarını ararlar. Örneğin her yediklerini kusmak için çaba gösterirler. Kimileri ishal olmaktan medet umarlar. Bazıları ise zayıflama ilaçlarını rasgele kullanırlar. Bunların hiçbirini onaylamak mümkün değildir.

Bulumia Nervosa:
Özellikle gençler, canlarının istediği her şeyi yedikten sonra kusarak yediklerinin yağa dönüşmesine engel olmaya çalışırlar. Bu alışkanlık sindirim sistemini mahveder. Sonunda Bulumia adı verilen son derece tehlikeli, ölümcül bir hastalığa dönüşmesi şaşırtıcı olmaz ama çok üzücüdür!

İshal ile kilo vermek sağlıksızdır:
Aktarlarda satılan ot karışımları veya eczanelerden reçetesiz alınabilen, müshil etkisi olan ilaçlarla kilo vermeye çalışmak çok sakıncalıdır. Bu yöntem hem sindirim sistemini bozar hem de vücudun susuz kalmasına yol açar. Bir yandan da bağırsaklarda emilen gıdalardan yoksun kalınmasına neden olur..

VE İLAÇLAR:
Zayıflama ilaçları önemlidir ama sıradan durumlar veya herkes için değildir. Bazı durumlarda, kilo vermek o kadar hayati bir önem taşır ki, doktor kontrolünde ilaç kullanılması gerekli olabilir. Örneğin önemli bir ameliyat aşırı yağlanma nedeniyle erteleniyorsa veya hasta şişmanlıktan yürüyemeyecek hale gelmişse, kalbi onu taşıyamıyorsa, bir yarar ve zarar hesabı yapılarak, zayıflama ilaçları tavsiye edilebilir. Bu amaçla kullanılan ilaçların en önde gelenleri Xenical ve Reductil’dir.

Xenical:
Bu ilaç sindirim sisteminde bulunan bir enzimi bloke eder. Böylece gıdalarla alınan yağların yaklaşık üçte birinin emilmesini engeller. Ancak zamanla yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinden yoksun kalınmasına yol açabilir. Bu vitaminlerin yoksunluğu; hücre yenilenmesini yavaşlatır, kemik ve diş sağlığını etkiler, bağışıklık sistemini sarsar. Yaşlanmanın her türlü belirtisine, kalp ve kanser hastalıklarına karşı direncimizi zayıflatır.

Reductil:
Reductil vücutta doğal olarak bulunan bazı hormonların etki sürelerini uzatır ve insanın kendisini tok hissetmesini sağlar. Öte yandan metabolizmanın hızını arttırarak kilo verilmesini kolaylaştırır. Reductil tedavisi göreceli olarak daha iyi sayılsa da bazı hastalarda tansiyon yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle, sıkı bir doktor kontrolü altında, en fazla bir yıl süre ile kullanılabilir. Bu arada ilaç etkileşimlerine karşı dikkatli olmak gerekir. Özellikle bazı antibiyotikler ve anti-depresanlarla birlikte alınması sakıncalıdır.

İnanın değmez..
Doğrusunu isterseniz, günde birkaç hap alarak veya belli bazı sıvıları içerek zayıflamak çok hoş bir hayaldir. Bu amaçla ilaç sanayi birçok ürün geliştirmektedir. Bazı doğal ürün dizilerinin de günde birkaç bardak içmek için hazırlanmış diyet mamaları pazarlanmaktadır. Ama bu yapay yöntemlerin tümü beraberinde, şişmanlıktan daha iyi olmayan bazı riskleri getirir. Bu nedenle, zayıflama ilaçlarını reçetesiz ve doktor tavsiyesi olmadan kullanmak doğru değildir. Yarardan çok zarara yol açabilir.

Birkaç kilo vermeye ihtiyacınız varsa, bu tip ilaçların yan etkilerini göze almanıza hiç değmez. Sorununuz bundan ibaretse, kendinize egzersizle diyetten başka bir yol aramayın!

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.