Yasemin Fatih Amato

Genç kalmak için içinizdeki çocuğu yaşatın!

Hastalarımla aram, hasta doktor ilişkisinden çok, kimi zaman abla kardeş, kimi zaman en yakın sırdaş konumunda oluyor. Bazı dostlarımız bana hep genç kalmanın formülü olup olmadığını soruyor. Net bir formülü yok üzgünüz. Sağlık ve güzellik konularında E=mc2 gibi bir sonuç elde edemezsiniz ama yaklaşırsınız. Buna da içinizdeki çocuğu öldürmeyerek başlayabilirsiniz. Çocuklar hareketlidir, yerinde durmaz…

Atalarımızın dediği gibi “Nerede hareket orada bereket”. Gençlik iksiri formülü nedir diye düşünürsek cevabın spor, düzenli ve sağlıklı beslenmeden geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle spor sırasında mutluluk hormonu salınımı artar, bazı araştırmalarda çikolata yenirken salgılanan hormon ile spor yapılırken ortaya çıkan hormonun aynı olduğu görülmüştür.

Spor yaptıktan sonra iyi bir uyku çekmenin de yaşlanmayı geciktirdiği görülmektedir. Masallara konu olmuş, “Uyuyan Güzel” gibi olmanın yolu kaliteli ve iyi uyumaktan geçiyor. Düzenli bir uyku için erken kalkmak gün içinde durmadan hareketli bir yaşam sürdürmek ve en önemlisi gece belli bir saatten sonra elektronik aletlerden uzak durmak. İçinizdeki çocuk bol bol gülüp hemen affetmeli… Yani affetmeyi öğrenmeliyiz.

Çocuğunuzu düşünün… An itibariyle kavga eder hemen ardından unutur bu çatışmayı, barışır. Kin tutmaz…

İçinizdeki öğrenme isteğine ket vurmayın, bırakın sizi bilinmez dünyalara götürsün. Keşfetmek yeni şeylere yelken açmak, sizi mutlu ve umutlu yapacaktır.
Beslenmedeki püf noktaları

– Günlük 4- 5 porsiyon civarında meyve ve sebze tüketmeye çalışın. Çiğ ve taze tüketmenizi öneririz.

– Yemeklerinizdeki yağ miktarını düşürün, bir avucu geçmeyecek şekilde badem, ceviz, fındık tüketebilirsiniz.

– Kızartılmış yiyeceklerden uzak haşlanmış olanlara yakın durun.

– Günde 2-3 litre su tüketmeye çalışın.

– Haftanın 3 günü balık yemeye gayret edin.

– Tahıl ürünlerinin doğala en yakın olanını tüketin, rafine gıdalardan uzak durun.
Genç kalabilmenizin sırrı bu organlara iyi bakmaktan geçiyor:

Kalp: Aşk ile seks gençliğin iksiridir. Sağlıklı beslenmenin dışında düzenli bir cinsel hayat kalp sağlınız için gereklidir. Aynı şekilde günde 1 kadeh içilen kırmızı şarap da damarlarınız için önemlidir. Aşk ve seks stresin olumsuz etkilerini sıfırlar. Çağımızın hastalığını tanımlarken stresi hep anlatıyoruz. Stres kanın pıhtılaşmasına, dolayısıyla da kalp krizine yol açan adrenalin hormonunun yüksek seviyede salgılanmasını sağlar. Bu yüzden mutlu çiftler az stresli uzun ömürlü olurlar.

Kemikler: Spor yaparken kuvvetlendirici egzersizler iskeleti güçlendirir. Çünkü kemiklerimiz 40’lı yaşlardan itibaren her yıl yüzde 1, menopoz ile yüzde 6’lar civarında azalır. Erken önlem ileride kemiklerimizin sağlamlığı için önemlidir.

Dizler: Vücudumuzdaki en hareketli bölgemizdir. Nerdeyse onlar kadar fazla çalışan bir organ yoktur. Yaşlandığınızda bile merdivenleri rahat çıkmak istiyorsanız şimdiden onlara özen göstermelisiniz. Hareketsiz kalmak dizlerimizi dinlendirmez aksine daha fazla yorar.

Omurga: Bel ağrısını çekmeyen insan nerdeyse yok gibidir. Zaten yapılan araştırmalarda insanların yüzde 80’nin hayatları boyunca en az bir kez bu ağrıyı çektiğidir. Bu ağrıların çoğunluğu zamanla geçse bile sorunlarla uğraşmamız uzun sürebiliyor. Böyle durumda olan kişiler için pilates yapmalarını önerebilirim.

Böbrekler: Bitkisel ürünler vücudumuzda detoks etkisi yaratır. Özellikle böbrekler vücudumuzun arıtma tesisleridir. Üre ve atıkları kandan süzerek, idrar ile birlikte vücut dışına atılmasını sağlarlar.

Karaciğer: Yağ, protein ve şeker metabolizmasını düzenlemek, kandaki şeker miktarını ayarlamak, vücuda su üretmek ve daha pek çok görevini yerine getirebilmek için karaciğer 24 saat boyunca durmadan çalışır. Bu sistem aksamaya başladığı andan itibaren iltihaplanma ve siroz gibi rahatsızlıklar meydana gelir.

Genç kalmanın sırrı vücuda spor ve sağlıklı beslenme ile bakmaktır. Bunun dışında büyük bir kısmı psikolojiktir. Psikolojik olarak genç kalabilmek çocuk ruhunuzu kaybetmemekten geçiyor. İçinizdeki çocuğu büyütmeden onunla yaşamayı öğrenin… Dünyada söylenmeyen formüller işte bu enerjide yatıyor. Hadi ne duruyorsunuz o çocukla yolculuğa şimdi çıkın…

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.