Yasemin Fatih Amato

7 adımda cilt bakım önerileri

cilt bakımı

Dermatologların cilt bakımı için önerdiği en önemli şeylerin başında, düzgün beslenme, nemlendirme, cildi uv ışınlarından koruma ve mineral makyajlı ürünler kullanmak gibi başta geliyor. İşte o 7 adım…

güneş koruyucu

 

Güneş koruyucuyu unutmayın

Cilt bakımında en önemli konulardan biri de güneş koruyucu kremler. Genç görünen bir cilt istiyorsanız, dışarı çıkarken mutlaka 30 faktörlük bir güneş kremi sürerek güneşin zararlı UV ışınlarından korunmalısınız.

uyku

Uyumadan önce temizleyin

Cilt temizliği için en uygun zaman uyumadan önceki saatlerdir. Kir, yağ, bakteri ve makyaj kalıntıları cilt gözenekleriniz tıkar ve nefes almasını önler. Bu sebeple uyumadan önce cilt tipinize uygun bir temizleyici ile cildinizi kirden arındırın. Temizlik işlemi bittiğinde uygun bir nemlendirici ile cildiniz yumuşatın. Sabahları uyandığınızda ise yüzünüzü sıcak yerine ılık suyla yıkayın.

beslenme

Beslenme önemli

Güzel bir cildin sırrı doğru beslenmede gizli. Dermatologlar, temiz ve sağlıklı bir cilt için bol bol su içmeyi ve somon ile ceviz gibi omega 3 yağ asitleri bakımından zengin besinleri tüketmeyi öneriyor. Bu besinleri tüketerek cilt hücrelerinizi güçlü ve sağlıklı tutabilirsiniz.

cilt tipleri

Cilt tipinizi keşfedin

Ciltteki yıpranmaları en aza indirmek için cilt tipinize uygun olan bakım ürünleri kullanmanız gerekiyor. Cilt bakım ürünleri satın alırken içerisinde dolgu maddesi bulunanlardan uzak durun. Doğal içerikli ürünler kullanmanız cilt sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

dudak bakımı

Dudak bakımını ihmal etmeyin

Dudak üzerindeki deri oldukça incedir ve çok çabuk hasar görebilir. Bu sebeple dudaklarınızın bakımını da ihmal etmemeniz gerekiyor. Kuruduğunda ve çatladığında scrub uygulayın ve mutlaka nemlendirin.

makyaj ürünleri

Mineral makyaj ürünlerini kullanın

Uzmanlar, makyaj malzemelerinde tercihinizi mineral olan ürünlerden yana kullanmanızı öneriyor. Mineral ürünler, cildinizin nefes almasını, gözeneklerin tıkanmamasını ve daha az zarar görmesini önlüyor.

stres

Stresten uzak durun

Duygusal yıkıntılar ve üzüntüler sizi en az 5 yaş daha yaşlı gösterir. Gergin olduğumuzda vücudumuzdaki stres hormonları artar ve kolejenlerin zarar görmesine neden olur. Üstelik stres, sivilce oluşumuna ve kızarıklıklara da neden olabiliyor. Stresli olduğunuz anlarda, derin bir nefes alıp sakinleşin. Kısa süre sonra işe yaradığını göreceksiniz.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.