Yasemin Fatih Amato

GÜNEŞ DOST MU YOKSA DÜŞMAN MI?

Alev_gunes

Güneş, dünyamızın ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar, dünyayı ısıtır, doğal hayatın devamı için vazgeçilmezdir. Güneşi bazı cilt hastalıklarında öneren Dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato, güneş ışınlarının yararları kadar zararlarının da olduğunu vurguladı.

Güneş sayesinde dünyamıza ulaşan enerji, elektromanyetik ışın demetlerinden oluşur. Bu ışınlar görülebilen ve görülemeyen (ultraviyole-UV) olarak ikiye ayrılır. Aynı zamanda UV ışınları da kendi içinde üç kısma ayrılır. Ultraviyole-A (UVA), ultraviyole-B (UVB) ve ultraviyole-C (UVC) olmak üzere. Atmosferin koruyucu kalkanı nedeniyle biz ancak UVA ve UVB’yi hissederiz.

Bronzlaşmak ne kadar faydalı?

Güneş ışınlarının ve bronzlaşmanın insanlara sağlık, güzellik ve gençlik duygusu verdiği bilinen bir gerçektir. Ama ruhsal faydanın dışında somut gerçekler farklıdır. Güneş ışınlarının etkisi erken hissedileceği gibi zamanla da ortaya çıkabilir. Bu durumda kısa vadede fayda görmeniz doğal, zamanla leke ve kansere yakalanma riskinin artmasıyla anormal olacaktır.

Güneş yerine solaryum mu seçmeliyiz?

Solaryum cihazları yapay Ultraviyole-A ışını kullanırlar. Ultraviyole-A ışınlarının erken yaşlanma ve deri kanserlerine neden olduğu uzun yıllardır bilinmektedir. Bu yüzden kesinlikle solaryumu önermiyoruz.

Güneşin zararlı ışınlarından zararları son yıllarda arttı

Doğada yaşayan her canlı güneşten yararlanır. Özellikle ozon tabakasının delinmesiyle son 30 yılda güneş ışınlarının yıpratıcısı etkisi artmıştır. İş böyle olunca ondan yararlanmanın da boyutu değişmeye başladı.

1- Güneş ışınları dünyaya eşit bir şekilde düşmez. Ekvatora yaklaştıkça güneş ışınlarının şiddeti artar. Aynı zamanda yazın öğle, vakti ve öğleden sonra şiddetini artırır. Yer ve zamana dikkat ederek zararını azaltabiliriz.

2- Güneş ışınları kar, yağmur ve kum gibi yansıtıcı özelliğe sahip maddeler nedeniyle etkisini artırabilir. Bu durumlara hazırlıklı olmak gerekir.

3- Uzun süre dışarıda geçirilen süre etkiyi artırır.

4- Giysiler, güneş gözlükleri, şemsiye veya tente, güneş ışınlarının önemli kısmını engelleyebilir.

5- Açık ten ve göz rengine sahip kişiler güneş ışınlarından daha fazla zarar görürler. Kendilerini bilip önlemlerini ona göre almalılar.

6- Güneşten koruyucu ürünler ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerini önemli ölçüde engelleyebilir.

Koruyucu ürünlerin ne kadar faydası olur?

Güneş ışınlarını engelleyen ürünler temel yapıları gereği, içerdikleri kimyasal maddeleri derimiz üzerine koruyucu kalkan yaparak gerçekleştirirler. Bu ürünlerin üzerindeki numaralar güneşten korunma faktörü (SPF) olarak bilinirler. Yazın en heyheyli dönemlerinde dışarıda geçireceğiniz zamanlarda en az 20 faktörlü işinizi görecektir. Ama deniz kıyısında sıklıkla bulunuyorsanız 30 SPF’nin altı önerilmez.

Koruyucuları dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce cildinize sürmelisiniz. Terleme, su ile temas gibi nedenlerle derinizin üzerinden yok olabilir. Bu durumda tekrarlamanız yararınıza olacaktır. Güneşe merhaba demek işin en kolay ve en güzel yanıdır.

Önemli olan devamını doğru ve sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek. Kısa ama öz önlem ve dikkat sayesinde, yazın tadını çıkarmak elimizde.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.