Yasemin Fatih Amato

KIŞ MAKYAJIMI NASIL YAPMALIYIM?

kış makyajı

Cildimizi kışa hazırlarken biz kadınların bu hazırlık sürecinde en çok önem verdiği şey makyaj… Yaz kıyafetlerini nasıl seçiyorsak ve kıştan farklıysa, makyaj içinde aynı şey geçerli. Kışın doğru yapılmayan makyaj güzelliğin dışında cildimizi hem korumayacak hem de zarar verecektir. Aynı şekilde yazın yapılan kış makyajı cildin yeterli süre hava almamasına neden olarak ciddi cildi sorunların oluşmasına neden olacaktır. Peki ne yapmak gerekiyor. Makyajımızı nasıl yapmalı, yaz ve kış için nelere dikkat etmeliyiz?

Kışın cildimizin sınavı…

Biliyorsunuz ki, soğuk ve kuru hava, kaloriferle ısınan kapalı ortamlar ve çevre kirliliği kış aylarında cilt bakımınının önemini artırıyor. Kalın, yünlü, sentetik giysiler ve banyo, yıkama gibi cilt temizliğinin yaz aylarından daha seyrek yapılması da cilt sağlığını etkiliyor. Kışın hava şartları nedeniyle derimizin hava ile temas eden açık bölgeleri etkileyen (yüz, eller) kışın kurumakta, kızarmakta, hassaslaşarak çatlayabilmektedir. Ayrıca alerjik kişilerde yünlü, sentetik, deri giysilere karşı kontakt dermatitler kış aylarında daha sık görülmekte. Derinin üzerinin giysiler, ter, yağ salgısı ile sürekli örtülü olması yağ bezi hastalıklarının (akne, sebore, milium kistler) artmasına neden olur. Lipofilik mantar hastalıkları pitriasis versikolor (samyeli hastalığı) ve nem artışına bağlı intertriginöz (vücuttaki kıvrım yerleri) bölge enfeksiyonları daha sık oluşur.

Birlikte kış makyajı yapalım

Yazın güneşe karşı kışın da rüzgara karşı yapılan en büyük savaşta, makyaj malzemeleri doğru kullanıldığında en büyük silahınızdır. Kış makyajını havaların renksiz, kapalı olması nedeniyle yüzünüze canlılık ve parlaklık getirebilmesi için hafif yapıp parlaklık katmalısınız.

– Önce cildinizi nemlendirin.

– Sonra ten renginizle aynı bir fontdöteni yüzünüze sürün.

– Ayrıca ten renginizden 1 ton koyu pudrayı tüm yüzünüze uygulamaya çalışın.

– Kahverengi tonlarında bir allığı yanaklarınıza uygulayın. Fırçanızı bir sefer daha allığa batırdıktan sonra silkeleyerek kalan allığı burnunuza ve çenenize de sürün.

– Göz kapaklarınızı ihmal etmeyin onlara pudra rengi, sedefli bir far sürün. Üzerine şeftali tonlarından gölgeler yapın.

– Özellikle kirpiklerinize rimeli 2 kat uygulayın ve uçlara daha fazla rimel sürün.

– Ayrıca dudaklarınıza açık renkli bir ruj ve üzerine parlatıcı sürün.

2015 kışında bizleri nasıl bir makyaj trendi bekliyor?

Hiçbir zaman vazgeçilmeyen renkler arasında yer alan kırmızı, bu sezon yine çok revaçta olacak. Ayrıca güçlü gölgeler, pembelerin yoğun renklerini unutmamamız gerekir. 2015 yılı karanlık ve kışkırtıcı renklerin başı olan siyahın senesi olacak. Dumanlı gözler kusursuz bir ciltle ve parlak kırmızı bir rujla birleşince sezonun en gözde makyajı ortaya çıkacak. Ayrıca puslu siyah gözler kesinlikle çok popüler olacak. Bu etkiyi sağlayabilmeniz için oldukça pratik yapmanız gerekebilir ama bir kez alıştığınızda kolaylıkla uygulayabileceğinize eminim.

Kışın cildinizdeki sorunlarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Doğru nemlendirme; yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) her banyodan sonra uygulanmalı ve kuruluğa engel olunacak şekilde nemlendiriciler daha sık sürülmelidir.

Kışın cildinizi güneşten korumaya devam edin

Kış aylarında da güneş koruması devam ettirilmelidir. Özellikle karda (yansıma nedeniyle), yüksek yerlerde güneşin etkisi artmaktadır. Yağmurlu havalarda bile güneş açtığında ışığa duyarlı ciltler en az SPF: 15–30 arası sprey, krem veya losyon formlarındaki koruyuculardan kullanmalıdırlar.

Peeling uygulamaları önemli

Kışın deri tipine göre sıklığı ayarlanarak glikolik asit, retinoik asit veya salisilik asit içeren jel, krem veya maskelerle derinin ölü tabakası yenilenmesi mutlaka sağlanmalıdır.

Cilt temizliği atlanmamalı

Yüz ve vücudumuza, kurumaya engel olmak amacıyla kremli veya yağlı sabun ve jeller kullanılmalıdır.

Eller daha fazla ilgi ister

Soğuk havalarda gliserin, vazelin, lanolin içeren el kremleri daha sık uygulanmalı, el sabunları kremli veya yağlı olmalı, eldiven kullanılmalıdır.

Kirlenen hava saçlarınızı yoracaktır

Saçları soğuk hava ve çevre kirliliğinden korumak için yumuşak şampuanlar ve saç kremleri uygulanması, saçları – tırnakları güçlendiren biotin, çinko, demir kullanılması kışın özen gösterilmesi gereken bir diğer konudur.

Havasız kalan ayaklarda mantarlara dikkat!

Kış günlerinde kalın çoraplar, bot, çizme içinde uzun süre kalan ayaklara salisilik asit ve üre içeren krem ve pomadlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Ayrıca mantar öldürücü maddelerin sprey, pudra, köpük, krem şeklinde uygulanması, mantar enfeksiyonlarına karşı ayakları korumaktadır.

Soğuk havalar tırnak kırılmalarını artırır

Tırnaklar da soğuk havalarda daha çok kırılmakta ve incelmektedir. El kremleri, tırnakları korumak için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle tırnak koruyucu kremlerin düzenli kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.