Yasemin Fatih Amato

Selülit tedavisi zihinde başlar…

selülit tedavisi

Kış ayları kadınlar için birçok şey açısından avantajlı mevsimdir. Yağlı ve şekerli yiyecekler tüketilir, sağlıklı beslenme askıya alınır. İşte bu durum yaz gelince kadınları üzer. Ciltte kırışıklıklar çoğalır, kilo alınır ve en kötüsü selülitler oluşmaya başlar. Bu yaz aylarında ise selülitten kurtulmanın yolunun aslında sizde saklı olduğunu dile getiren Dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato, bunun yollarını anlattı.

Selülitin oluşma nedenlerine baktığımızda tek bir sebep göremeyiz. Yağ, tuz ve su moleküllerinin bir araya gelmesiyle oluştuğuna göre ilk etap da aşırı yağlı besinlerden uzak durmanız gerekir. Aynı şekilde tedavisini de belirli bir şeye bağlayamayız. Sebepleri sıralarsak eğer; kalıtım, vücut şekli (armut tipi kadınlarda daha fazla görülür), hormonal seviye, doğum, doğum kontrolü ilaçları, kilo alıp vermek, hatalı beslenme vb…

Takdir edersiniz ki bu kadar farklı nedeni tek bir tedavi ve cihazla yok etmek mümkün değildir. Ama “Nereden başlamalıyım?” sorusunun cevabı hayat tarzınızı düzenlemeye başlamanızdan geçiyor.

Stres ve selülit ilişkisi

Strese girdiğiniz anlarda, vücut savunma sisteminiz harekete geçiyor ve bazı hormonlar normalden fazla salgılanıyor. Vücudun su toplanma oranının artmasıyla, selülitlere zemin hazırlanmış oluyor. Kısacası, selülitlerinizden kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız daha az stresli bir yaşama ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeye ihtiyacınız var.

Selülitin artmasına sebep olan besinler

Bazı gıdalar selülit miktarının artmasına neden olur. Trans yağ oranı yüksek olan gıdalardan özellikle uzak durmalıyız. Çünkü bu yağlar dolaşımı bozar. Salam, sosis, sucuk gibi gıdalara “elveda” demeliyiz. Ayrıca tuz mümkünse hiç kullanmayın çünkü vücudunuzda ödeme sebep oluyor. Rafine şeker ve un tamamen yasak, direkt kilo almanıza neden olur. Yüksek miktarda alkol alıyorsanız bu da vücudunuzda yağlanmayı artırır.

Selülite iyi gelen yiyecekler

Selülitin tedavi mantığında kan dolaşımını rahatlatmak ve yağ depolamasını engellemek yatar. Günlük gereksinim duyduğunuz enerji, vitamin ve minerali sağlıklı yoldan elde edebilirsiniz. Kolajen sentezi için antioksidanlar içeren gıdalar özellikle de C vitamini açısından zengin olanlar tercih edilmelidir. Bu gıda mantığını sadece selülitlerden kurtulmak için değil genel beslenme mantığınız yerine yerleştirmelisiniz.

Günde 6-8 bardak su tüketmeli, kafeinsiz ve şekersiz içecekler, doğal meyve ve sebze suları tercih etmelisiniz. Ayrıca omega 3 içeren yiyecekler, balık, keten tohumu, ceviz, zeytinyağı gibi yiyecekleri masanızdan eksik etmemelisiniz.

Bol bol bu besinleri tüketin; soğan, sarımsak, brokoli, zencefil, muz, karpuz, havuç, fasulye, bezelye, kereviz, domates, kuşkonmaz, lahana, maydanoz, karnabahar, portakal, soya.

Selülit tedavisinde çözüm zihninizde başlayıp, zihninizde biter. Tutarlı olmak ve çok istemek de çözüme giden yolda sizin en büyük kurtarıcınız olacaktır.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.