Yasemin Fatih Amato

KAŞ DEYİP GEÇMEYİN!

kaş şekilleri

“Yüzüne bakmaya doyamıyor insan, ay gibi maşallah, yay gibi kaşları var…” diyerek gidiyor yüzümüze söylenen sözler. Toplumsal olarak yüzümüz o kadar önemlidir ki kimileri şaşı, kimileri benli gibi tanınır Anadolu da. Örneğin birini hatırlamak söz konusu olduğunda, gözümüzün önüne yüzünü getirmeye çalışırız. Vücut güzelliği, boy, bacaklar; çok dikkat çekici bir özelliği olmadıkça, uzaktan veya sonradan algılanır.

Tanışmak, yüz yüze gelmekle başlar… İnsanı her şeyden önce bakışları, gülüşü, ondan sonra vücut dili ifade eder. Kuaföre veya bir bakım merkezine gideriz, başımızı arkaya yaslarız ve kaşlarımızı genellikle küçük bir genç kızın eline emanet ederiz. Bazen fazla incelir, bazen boyu kısalır! Kaşlarımızın çevresi kıpkırmızı iken farkı anlamadığımız bile olur… Ancak kaşlar yüzün ifadesinde çok önemli bir rol oynarlar. Küçük bir cetvel yardımıyla ideal kaş şeklinizi bulabilirsiniz ve kusurlarınız varsa, belirlenmiş bazı orantılara göre düzeltebilirsiniz. Elinize bir cetvel alıp, aynanın karşısına geçin. Tarif edeceğim ölçümleri sağ ve sol taraf için ayrı ayrı yapmalısınız. Çünkü yüzümüz tamamen simetrik değildir.

Doğru ölçü için metreye ihtiyacımız var

Doğru noktayı bulmak için, cetvelin bir ucunu ağzınızın sağ kenarına koyun ve bu hattı burun kanadının hizasından geçirerek sağ gözün iç ucuna doğru uzatın. Cetvelin kaşa değdiği yer, kaşın başlaması gereken noktadır. Demek ki iki kaş arasındaki kıllar cımbızla veya iplikle alınırken bu sınıra dikkat etmeniz gerekiyor. Bu hattı ne sağdan ne de soldan aşmamalısınız.

Kaşın en yüksek noktası ve bittiği yer

Kaşın çizdiği kavisin en yüksek noktasının, yaklaşık olarak göz bebeğinin dış kenarı ile aynı hizada olması gerekir. Bu defa cetveli burun kanadının yanına koyun ve sağ gözünüzün dış kenarına doğru uzatın. Kaş çizgisinin bittiği nokta, bu hattın uzantısına denk düşmelidir. Arada ne boşluk ne de taşma olmamalıdır. Ayrıca kaşın dış ucunun, başlangıç noktasından biraz daha aşağıda olması gerekir.

Doğru mesafe

Bu mesafe, gözün uzunluğu kadar olmalıdır. Bu mesafenin gereğinden az veya daha fazla olması ifadeyi bozar.

Simetrik görüntü

Sonra aynı ölçümü sol taraf için tekrarlayın. Farklı sonuçlar alırsanız şaşırmayın. Demek ki bunları biraz rötuşla eşitlemeniz gerekecek.

Yüzde makyaj önemlidir, kaşları ihmal etmeyin

Kaşlarınız seyrekse veya şekli düzensiz ise, kusurları göz kalemi ile kamufle edebilirsiniz. Ancak bu işi özenle yapmalısınız. Koyu renkli kalemlerden, kaşlara sert bir çizgi çekmekten sakınmalı, sanki kıl varmış gibi çok küçük ve yan çizgilerle boyamalısınız. Dengesiz kaşları düzeltmek için kalıcı makyaj çok kullanışlıdır. Biz kaşlara kalıcı makyaj yaparken, şekli belirledikten sonra, ince küçük çizgilerle adeta nakış gibi işliyoruz. Kalıcı kaş makyajı nasıl olmalı? Kaşlarınız sizden yılların ve onları hiç düşünmeden yolduğunuz günlerin acısını çıkarıyorsa, imdadınıza kalıcı makyaj yetişebilir. Kaşları küsen ve bir daha çıkmayanlar kalıcı makyajla daha kalın kaşlara sahip olabilirler. Kalıcı makyajda bir çeşit dövme ve yaklaşık 1 yıl boyunca kalıcılığını koruyor. Kaşların kontürünü belirlerken gerçek yerinden biraz daha yukarıya çizerek gözlerinize daha çekik bir ifade vermek mümkün. Ayrıca kaşlarınızı ve kirpiklerinizi boyatarak da daha çarpıcı görünmelerini sağlayabilirsiniz. Çünkü bazen kaşların yoğunluğu ve biçimi güzel olduğu halde renklerinin açık olması belirsiz görünmelerine neden olabiliyor.

Yazıya toplum arasında yüzümüze söylenen övücü cümleler ile başlamıştım. Hayatın her anında konuşmalarımızda göz, kaş, dudaklar, yanaklar hep var. Kendinizi gözden geçirin gün içinde kurduğunuz cümlelere bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Böyle olunca onlara verilen önem de aynı oranda artıyor. Kaşlarımız yüzümüzün hatlarının sınırlarını belirlerken doğru ve güzel görünmesininde en önemli aktörlerindendir. Kaşlarınızın bakımı konusunda birilerine güvenirken çok dikkatli olmalısınız.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.