Yasemin Fatih Amato

BEYLER, KENDİNİZE BAKMAKTAN UTANMAYIN!

metroseksüel erkek

Ertuğrul Özkök’ün köşe yazılarından derleyerek oluşturduğu kitabı “Kırık 7” biz güzellik uzmanları için içerisinde bulunmaz tespit ve öneriler taşıyor. Bu önerilerden dikkatimi çeken bir bölümde “Erkek arkadaş epilasyon yaptırmaya utanma” oldu. Bu yazı altında nelere değindiğine geçeceğim ama bu bölümü yazmadan önce bakımlı erkeklerin neler yapması gerektiğini anlatmanın iyi bir fikir olacağını düşündüm. Yağ aldırma, küçük estetik müdahaleler, epilasyon, yüz germe ve saç ektirme gibi bir zamanlar erkekler için utanılacak, konuşulmayacak konular içerisinde yer alan bu kavramların günümüzde ortadan kalktığı gerçeği var. Beylerin farkında olmadan yaptığı bazı eylemler göbek yağının artması gibi birtakım problemlere neden olabiliyor. Yaza kısa bir süre kalmışken, eşinizin ya da sevgilinizin yanında fit olmak, onunla deniz ve havuz keyfini çıkarmak elinizde. Ayrıca artık beyler sadece aldıkları kiloların peşine düşmüyorlar, onun dışında burun estetiği ameliyatları, meme küçültme, ter bezlerinin alınması ve saç ekimi gibi güzelliklerine katkısı olacak birçok operasyonu tercih ediyorlar. Zaten etmeleri de gerekmektedir. Kendisi ile barışık olmayan hiç kimsenin sosyal hayatta başarılı ve normal bir hayat sürmesi beklenemez. Ben metroseksüel gibi kavramlara inanmıyorum. Onun yerine kendine bakan, vücudunda gerçekten problem gören ya da psikolojik olarak bazı eksiklikler hisseden beylerin ufak dermatolojik destek aldıkları operasyonlar olarak adlandırıyorum.

“Erkek arkadaş epilasyon yaptırmaya utanma”

İşte epilasyon üzerine Ertuğrul Özkök’ün tespitleri. Kadınlar erkekte fazla tüyü sevmiyor. Yüzde 44’ü tamamen tüysüz erkeği tercih ediyor. 25 yaşın altındakilerde bu oran yüzde 63. Kadınların yüzde 49’uysa, erkekte bazı bölgelerde tüye razı. Mesela gövdenin üst tarafında. Bunu seven kadın oranı sadece yüzde 5. Belki biliyorsunuzdur, erkeklerde de epilasyon eğilimi artıyor. Ama erkeklerin çoğu bunu söylemeye çekinir. Oysa utanmaya hiç gerek yok. Genç kadınların yüzde 41’i erkeğin epilasyon yaptırmasına normal gözle bakıyor. Sevdiğiniz veya ilgilendiğiniz kadın, 25 yaşın altındaysa, bu oran yüzde 51’e çıkıyor.

Lazer ile barışma zamanı çoktan geldi

Kim daha sağlıklı, genç ve yakışıklı görünmek istemez. Özellikle sosyal hayat ve iş çevresi beylerin bakış açılarını son yıllarda olduğu gibi değiştirmeye başladı. Artık biz kadınlar kadar erkeklerde estetik bakış açısına sahipler. Ve oldukları yerde saymıyorlar. Özellikle kıyafet seçimi konusunda tutuculukları devam etse de kendilerine karşı değişen bakış açıları çok önemli. Hijyenik ve bakımlı bir görünüm için, fazla kıllardan temizlenmiş ense, sakal üstü, boyun, el sırtı, göğüs ve sırt cildinde oluşan problemler lazer epilasyonlar sayesinde acısız, ağrısız olarak çözümlenebiliniyor.

Burun ameliyatı (Rinoplasty)

Minimal Invazif Rinoplasty –MİR (Minimal girişimle burun estetiği) sayesinde bir kişi görünümünü çok değiştirmeden basit yöntemle doğal görünüme kavuşuyor. Kapalı olarak yapılan operasyonda burun içi kesikler açılırken kesinlikle burun dışı izler kalmıyor.

Meme küçültme

Beylerde yapılan bu meme küçültme operasyonları ile dış görünümde fitlik sağlanıyor. Bu problem genç yaşlarda görülebileceği gibi orta yaş şişman kişilerde daha sık görülür. Basit operasyon ile meme bölgesinden alınan yağlar istenirse vücudun başka bölümlerinde doldurucu olarak da kullanılabiliyor.

Göbek çevresindeki yağlara önlem

Erkeklerin yağlanma bölgeleri genellikle göbek çevresi, karın ve her iki yanda bel bölgesiyle sınırlıdır. En zayıf erkeğin bile karın kası bulunur. Bu cerrahi müdahale ile amaç göbek çevresinde toplanmış yağları almaktır.

Yüz germe

Yüz ve boyunda meydana gelen sarkma ve kırışıklıklar kişiyi yaşlı gösterir. Bunu düzeltmek için “yüz germe” operasyonları yüz gençleştirme cerrahisinde sıkça kullanılır. Germenin dışında göz kapağı estetiği, cilt yenileme, dudak doldurma gibi işlemlerde bu sınıflamada yer alır.

Kellik kader değildir

2 çeşit uygulama şekli olsa da en çok “Fue” denilen teknik uygulanır. Bu teknikte saçların çıkartılacağı alan 1mm olacak şekilde traşlanır. Lokal biçimde uyuşturulan bölümden doktorlar mikro cerrahi aletlerle saç köklerini çıkarırlar. Ayrıca ekimin yapılacağı bölüme ince kanallar açılır. Çıkartılmış olan saç kökleri bu kanallara yerleştirilir ve böylece işlem sonlandırılır.

Aşırı terlemeye botoks ile çözüm

Sağlıklı terleyen erkeklerde bu işlem kesinlikle uygulanmaz. Aşırı terlemeye sahip hastalarda uygulanan bu yöntemde, koltuk altı bölgesi en fazla tedavinin uygulandığı alandır. Aşırı çalışan ter bezlerinin ve kasların istenmeyen hareketlerini bloke eden uygulama, 200 güne varan etkisiyle hem terlemenin miktarını önemli ölçüde azaltır hem de rahatsız edici kokuyu ortadan kaldırır. Estetik kaygılar kadın olsun erkek olsun artık ayrım yapmıyor. Çünkü önceden toplum önemliyken artık birey önemli. Birey kendisi için neyi uygun görüyorsa o uygulanmalıdır. Özellikle erkek estetik mi yaptırırmış görüşü günden güne azalsa da hala bazı bölgelerde hakimiyetini sürdürüyor. Eğer kişi psikolojik olarak kendini eksik görüyorsa kimseyi dinlemeden doktora danışarak problemini anlatmalıdır.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.