Yasemin Fatih Amato

CİLDİNİ TANI Kİ YAZIN RAHAT EDESİN!

cilt bakımı

Yazın cildinizin yeni huylar edindiğinin farkında mısınız?

Güneş, sıcaklar, ter, deniz suyu, havuzlar cildimizi adam akıllı etkiliyor. Belki hepimiz günlerce deniz kıyısında kalamıyoruz ama güneş ve sıcak her an ve her yerde! Cildinize kış mevsiminde iyi gelen bazı ürünler, yaz için uygun olmayabilir. Bu açıdan gerek makyaj malzemelerini gerekse bakım ürünlerini seçerken bu değişimi dikkate almakta sayısız yarar var.

Normal ciltler

Az bakımla ışıldayan bu talihli ciltler, yaz gelince nispeten yağlanırlar. Normal bir cilt temizleyicisi, tonik ve su bazlı bir nemlendirici kullanarak sağlıklı bir yaz geçirebilirler. Ancak en az 30+ SPF (koruyucu faktör) bir kremle güneşten korunmaları şarttır. Yoksa o güzelim cilde yazık olur…

Yağlı ciltler

Bu ciltlerin yağlanma eğilimi yaz mevsiminde esasında artar. Ama sık sık denize girenler bunun farkına varmazlar. Çünkü deniz suyu ve güneş cildi kurutarak sivilceleri biraz sakinleştirir. Ancak ne var ki özellikle sivilceli ciltlerde, en hafif izlerin bile lekelere dönüşmesine neden olur. Öte yandan aşırı güneş de siyah noktaları ve yağ butonlarını artırır. Bazen cilde uygun olmayan güneş yağları ve güneşten koruyucularda aynı sonucu yaratabilir. Cildiniz yağlı ise, yaz aylarında kil içeren bir temizleyici, tonik ve sonrasında da yağlanmayı azaltan bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Kil ciltteki fazla yağı alan ancak kurutmayan harika bir maddedir. Mikro süngerler içeren nemlendiriciler ya da losyonlar da çok yararlıdır. Bunlar ciltte oluşan fazla yağı emerek aşırı yağlanmayı engellerler. Yağlı ciltlere kurutucu ve tahriş edici bir bakım uygulanmadıkça kolay kolay kırışmazlar. Bu açıdan avantajlıdırlar. Ama mutlaka yüksek faktörlü bir güneşten koruyucu krem (su bazlı) kullanmaları gerekir.

Kuru ciltler

Güneş ve denizden çok fazla etkilenirler. Hızla kurumaya başlarlar ve çizgiler, kırışıklıklar tüm diğer cilt tiplerinden daha çabuk kendini gösterir. Hem kış hem de yaz aylarında yoğun bakım isterler. Cildiniz kuruysa, yaz boyunca hassas ve kuru ciltler için hazırlanmış bir temizleyici (temizleme sütleri cildi daha az kurutur), alkolsüz bir tonik ve yoğun bir nemlendirici kullanmaya devam etmelisiniz. Haftada 1 veya 2 kez nem maskesi uygulayabilirsiniz. Yüksek faktörlü bir güneşten koruyucu kullanmanız önemlidir. Çünkü kuru ciltler lekelenmeye daha müsaittir.

Karma ciltler

Karma ciltlerin bakımı her mevsimde zordur. İnsan cildine hangi kremi süreceğini şaşırır. En iyisi 2 çeşit ürün kullanmaktır. Yüzün kuru olan bölgelerine yoğun bir nemlendirici, yağlı bölgelerine ise yağ emme özelliği olan başka bir nemlendirici sürebilirsiniz. Temizleyici ve toniğiniz karma ciltler için hazırlanan özel ürünlerden olmalıdır. Ancak güneşten koruyucu seçerken yağsız olanlarını tercih edin.

Lekeli ciltler

Yüzünüzdeki lekeler, hamilelik, rahatsızlık vb. nedenlerden değilse büyük ihtimalle bir önceki yazdan ya da yazlardan kalan güneş lekeleridir. Cilt tipine göre bakımı yapılan bu ciltlerde, yaz boyunca 45 – 60 faktörlü bir güneşten koruyucu kullanılması gerekir. Aksi takdirde lekeler güneşin etkisiyle koyulaşırlar. Güneşten koruyucuya ek olarak şapka kullanmayı ihmal etmeyin. Yaz sonunda bir cilt doktoruna danışırsanız bu lekelerden büyük ölçüde kurtulabilirsiniz.

Yaşlılarda cilt

Yaşımız ilerledikçe cildimiz incelir ve hassasiyeti artar. Bu yorgunluk belirtileri sizde de ortaya çıkmışsa, güneşten tamamen uzak kalmalısınız. Sizin için en önemlisi, yüksek koruma faktörü içeren ve cildinizin tipine uygun olan bir güneş koruyucudur.

Yaz aylarında mantara dikkat!

Yaz aylarında mantarlarla sık sık karşılaşıyoruz. Bu durumun en önde gelen nedeni havuzlar, ısı ve nem faktörüdür. Çünkü mantarlar sıcak ve nemli ortamlarda ürerler.

  1. Sudan çıkınca kendimizi hemen kurulamalıyız.
  2. Terlemek mantar için tam bir davetiyedir.
  3. Çok terliyorsak üzerimizdekileri sık sık değiştirmeli ve bir yandan da terlemeye bir çare aramalıyız.
  4. Islak mayolar mantar üremesi için uygun ortam hazırlar.
  5. Başkasına ait havluları kesinlikle kullanmayın.
  6. Eğer mantardan şüphelenirseniz hemen doktorunuza başvurun.

Güneşten koruyucu krem ya da losyonu güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürün. Dışarıda kalmayı ya da denize girmeyi düşünüyorsanız, kreminizi çantanıza koyun ve ara sıra yeniden uygulayın. Özellikle suya girip çıktıktan sonra tekrar sürmeyi unutmayın.

Tüm bu olumsuzlar gözünüzü korkutmasın. Biraz dikkatli ve özenli olursanız yazın keyfini gönlünüzce çıkarabilirsiniz. Kış için aldığınız cilt bakım ürünlerini buzdolabında saklayıp yaz ürünleriyle kendinizi koruyabilirsiniz. Bir yandan da bol bol su içmeli, beslenmemizde sebze ile meyvelere ağırlık vermeliyiz. Bu mevsimde güneşten koruyucu kremler, şapkalar ve koyu renkli bir güneş gözlüğü bizim için eşsiz bir kalkan oluşturur ve güneşin vereceği hasarları büyük oranda engeller.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.