Yasemin Fatih Amato

GERÇEK MEYVE SUYUNU UZAKLARDA ARAMAYIN!

Meyve ve sebzelerin yararlarını burada tek tek anlatmamın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Yıllardır zaten her fırsatta yayın organları bunları dile getiriyor. Ben bu yazımda dile getirilemeyenlerden bahsedeceğim. Ayrıca meyve ve sebze suları üzerinde duracağım. Özellikle Canan Karatay’ın bir TV programında meyve suları üzerine yaptığı açıklamadan sonra bunu anlatmanın yararlı olacağını düşündüm. Peki , Karatay ne demişti? Prof. Dr. Karatay, “Meyve suyu diye vatandaşa kimyasal karışım içiriyorlar. Vatandaş meyve suyu içtiğini düşünüyor ama bu aromatik katkıların aynısı sıvı sabunlara da katılıyor. Çilekli sabun, elmalı sabun gibi”demişti. Bu tespit doğrudur ya da yanlıştır.

Benim burada dikkat çekmek istediğim evinizde kendi meyve suyunuzu istediğiniz karışımda hazırlamak az maliyetli ve daha sağlıklıdır. Azıcık gayretle meyve suyu hazırlayabilirsiniz. Meyve suyunu içmek, meyveleri yemekten daha kolaydır. Böylece bir defada çok daha zengin bir porsiyon elde edebiliriz. Zaten her birimiz özellikle yaz boyunca sık sık serinletici bir içecek arıyoruz. İşte bu ihtiyacımızı karşılarken, kendimiz için yararlı bir seçenek yaratabiliriz.

Meyve suları sadece bebekler için değildir!

Meyve suyu sadece bebekler için değildir. Bunlardan her zaman yararlanabiliriz. Dışarıda satıldığı için taze sıkma portakal suyu, greyfurt ve elma suyunu daha rahat tüketiyoruz. Tamam bunlar çok güzeldir ve vitamin deposu gibidir. Ama başka meyvelerden de yararlanabiliriz. Mesela havuç, çilek, kiraz, vişne, limon, ahududu, erik, ananas, kivi, muz, karpuz, kavun gibi. Kavun veya karpuz suyunu hiç denediniz mi? Tahmin ettiğinizden çok daha lezzetlidir. Sonra domates… Yaban mersini ve aloe vera’nın bile suyu yapılıyor. Vücuttaki iltihaplanmaları önlediği için, düzenli kullananlar çok memnun kalıyorlar. Bazı insanlar ise gençliklerini pancar suyuna borçlu olduklarını söylerler. Mümkündür…

Size sadece katı meyve sıkacağı gereklidir

Sağlığımızı geliştiren ve antiaging potansiyeli olan çeşit çeşit meyve var. Hepsinin de suyu çıkarılabilir. Bütün ihtiyacınız bir katı meyve sıkacağı edinmektir, o kadar. Ama hazır meyve suları ve nektarlar için aynı şeyleri söyleyemem. Onların içinde tatlandırıcılar ve koruyucular bulunur. Meyve suyu değerinden çok şey kaybeder. İçinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan bir meyve suyu bulursanız ne ala. Ama en iyisi kendiniz yapın. Böylece ne içtiğinizden emin olursunuz. Ayrıca evde meyve suyu hazırladığız zaman eşsiz bir cilt maskesi de elinizin altında olur. Birkaç damlasını yüzünüze ve boynunuza sürüp 5-10 dakika bekleyin. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bakın nasıl canlanacak.

Mutfağınızdaki gençlik iksiri

Meyve suyu içmek, bir defada bol miktarda vitamin almanın iyi bir yoludur. Kendimiz evde hazırladığımız zaman gayet konsantre bir içecek elde ederiz. Yalnız aklınızda olsun, meyvelerin kabuklarını soymadan işleme sokmak daha iyidir. Böylece meyvenin tümünden yararlanmış oluruz. Ama saf ve taze olduğu sürece.

Bu meyveler sayesinde vücudumuza bol miktarda vitamin ve mineraller alırız. Böylece kalbimiz güçlenir ve kansere karşı korunuruz. Yalnız o kadar değil, aynı zamanda bağışıklık sistemimiz güçlenir, kemiklerimizi, bağ dokularımızı, iç organlarımızı, beynimizi ve cildimizi geliştiririz. Alacağınız bir katı mevye sıkacağı ile evdeki sebze ve meyveleri karıştırıp kendi damak tadınıza uygun mükemmel içecekler yaratabilirsiniz. Kimi zaman bir elmayı domates ile karıştırmak, kimi zaman havuç ve nar ile tatlandırmak piyasada bulamayacağınız farklı lezzetleri yaratmanızı sağlayacaktır. Üstelik sağlıklı ve sizi güzelleştirecek şekilde… Sonuçta günde 5 porsiyon meyve-sebze tüketmek gözünüze çok gelebilir ama bu porsiyonları içmek size zor gelmeyecektir. Aksine zevk alacaksınız ve meyve suyu sayesinde ömrünüz uzayacak, uzun yıllar boyunca genç ve hayat dolu olacaksınız.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.