Yasemin Fatih Amato

LİBİDOYU ARTIRIYOR, VAJİNA KURULUĞUNU ÖNLÜYOR

libido

Son derece güçlü bir antioksidan olan E vitamini, cinsel yaşamın da dostu. Özellikle kadınlarda libidoyu güçlendiren ve vajinal kuruluğu önleyen bu önemli vitaminin faydalarını Dr. Yasemin Fatih Amato anlattı.

Seks; tüm vücut ritminizi yükseltir, kalbinizin daha hızlı ve daha güçlü çarpmasına neden olurken kardiyovasküler aktivitenizi artırır, kaslarınızı çalıştırır, kan dolaşımını hızlandırır ve hormonlarınızı yükseltir. Diğer yönüne gelince; stresi düşürür, beyni boşaltır, yaşama olan güveninizi ve bağlılığınızı artırır, insanoğlunu yiyip bitiren yalnızlık duygusunu ve ölüm korkusunu hafifletir ve tabii laboratuvarlarda ölçülemeyen daha bir sürü değerli şey…

Cinsel sağlığınız için önemli olan besinler

Seksten vazgeçtiğiniz zaman, biraz da yaşamdan vazgeçmiş olursunuz. Ama insanoğlu ne yaşlanmayı, ne çökmeyi, işinden emekli olsa bile hayatın zevklerinden emekli olmayı kabullenmiyor ve bu noktada anti aging araştırmaları devreye giriyor. Cinsel performansı geliştirmek uğruna her soruna bir çare arıyor ve olanakları sonuna kadar zorluyor. Hormonlar, hormon tedavileri ve onlardan daha güvenli olan cinsel sağlığınız için önemli olan besinler bir bir araştırılıyor. Omega 3, pişmiş domateste bulunan likopen, B vitaminleri, C vitamini, çinko, folik asit, kabak çekirdeği, soya ürünleri, tahıllar, keten tohumu, ceviz, fıstık, badem, kakao, somon balığı ve E vitamini, sonuçlanan araştırmaların starları. Mesir macunları, cezeryeler, kudret şurupları, ginseng’ler, dünyanın her bölgesinde ve her dönemde afrodizyak arayışları daima olmuş. Bu konuda özellikle E vitamininden söz etmemiz gerekir. Bu vitaminin afrodizyak olup olmadığı bilinmiyor ama son derece güçlü bir antioksidan olduğu kesin. Özellikle C vitamini ve selenyum ile birlikte alındığında etkisi kat kat artar. Bu ne demektir? Antioksidan etki bir bakıma tüm vücut sistemimizin paslardan ve küflerden arıtılmasıdır; bakırın kalaylanması, altının parlatılmasıdır. Bu da yaşam pınarlarının tüm kanallarda engelsizce akabilmesi anlamına gelir. Tüm antioksidanlar yaşam kalitemizi yükseltirler ama cinselliğin E vitamini ile ilişkisi daha özeldir.

Libidoyu artıran E vitamininin faydaları

E vitaminin büyük kısmı alfa d- tocopherol’dur. Tocopherol sözcüğü Latince yeniden üretmek, doğurganlık yeteneği anlamına gelir. Oldukça anlamlı değil mi? Daha 1920 yılında, E vitamini çiftlik hayvanlarının doğurganlığını artırmak için kullanılıyordu. Yemlere eklenen E vitamini eksik bırakıldığında, cinsel organların gerilediği görülüyordu. E Vitamini damar yüzeyini temiz tutmaktadır. Böylece kan dolaşımı düzelmekte ve artmaktadır. Bu etkisi cinsel organlara kan akışını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca kadınlarda vajina kuruluğunu önlemekte ve libidoyu güçlendirmektedir. Seks hormonları ve büyüme hormonu üretim zinciri ile kimyasal olarak ilişkilidir. Adet öncesi sorunlarında ve menopoz sonrasında yaşanan sıkıntılar E vitamini ile hafifletilebilmektedir. Bu vitamin düzenli kullanıldığında prostat kanserleri % 32 oranında önlenebilmektedir. E-A vitaminleri ile Çinko bir araya geldiğinde, seks hormonlarının seviyesini yükseltir ve üreme bezlerinin işlevlerini geliştirir.

Bağışıklık sistemini geliştiriyor, cildi güzelleştiriyor

E vitamini gerçekten çok etkili bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini geliştirir, hücre yenilenmesine yardımcı olur, kıkırdak yetersizliğini önler, yaşlanma sürecini geciktirir ayrıca yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. E vitamini içeren kremler raflardaki yerini almadan önce, kadınlar gözaltlarına ve ciltlerinin kuru bölgelerine, E vitamini kapsüllerini açıp sürerlerdi. Bu vitaminin cildi güzelleştirdiği ve ince çizgileri azalttığı çok eskiden beri bilinirdi. Geceleri araba kullanmakta zorlanıyor musunuz? O halde size E vitamini alabilirsiniz çünkü bu vitamin gece görüşü sorunlarını düzeltir.

E vitaminini kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

E vitamini, yağda eriyen bir vitamindir ve en çok zeytinyağı, soya yağı, ay çiçeği yağı, tereyağı, krema ve Hindistan cevizinde bulunur. Doktorunuz başka bir miktar önermiyorsa, günde ortalama 400 İU E vitamini alınması yararlıdır. Bazı durumlarda 800 IU’ya çıkarılabilir. Cinsel performansınızı arttırmak için doktorunuz E vitamininin yanı sıra, günde 10 mg. A vitamini ve 10-20 mg. arasında çinko da önerebilir. Yalnız E vitamininin kanı inceltme eğilimi bulunur. Bu nedenle ameliyatlardan önce alınması konusunda doktora danışmanız gerekir. Bir de eğer kolesterol düşürmek için ilaç alıyorsanız yine E vitamini almadan önce doktorunuzun fikrini sormanızda yarar var çünkü E vitamini birçok kolesterol ilacında bulunan statinlerin etkisini azaltır.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.