Yasemin Fatih Amato

YAZ AYLARINDA CİLDİNİZİ TANIYAMAYANLARDAN MISINIZ?

yaz ayı kumsal

Yazın cildinizin yeni huylar edindiğinin farkında mısınız? Güneş, sıcaklar, ter, deniz suyu, havuzlar cildimizi adam akıllı etkiliyor. Belki hepimiz günlerce deniz kıyısında kalamıyoruz ama güneş ve sıcak her an ve her yerde! Cildin genel özellikleri ve nem dengesi yazın değişir. Çünkü sıcak hava metabolizmayı hızlandırır. Artan metabolizma yağ ve ter bezlerini harekete geçirir, cildinizin yağlanmasına neden olur. Öte yandan yaz havası, güneş, deniz suyu ve havuzlardaki klor saçlarınızın kurumasına neden olur. Sonuçta cildinize kış mevsiminde iyi gelen bazı ürünler, yaz için uygun olmayabilir. Bu açıdan gerek makyaj malzemelerini gerekse bakım ürünlerini seçerken bu değişimi dikkate almakta sayısız yarar var.

Cildiniz normalse…

Az bakımla ışıldayan bu talihli ciltler, yaz gelince nispeten yağlanırlar. Normal bir cilt temizleyicisi, tonik ve su bazlı bir nemlendirici kullanarak sağlıklı bir yaz geçirebilirler. Ancak en az 30+ SPF (koruyucu faktör) bir kremle güneşten korunmaları şarttır.

Cildiniz yağlıysa…

Bu ciltlerin yağlanma eğilimi yaz mevsiminde esasında artar. Ama sık sık denize girenler bunun farkına varmazlar. Çünkü deniz suyu ve güneş cildi kurutarak sivilceleri biraz sakinleştirir. Ancak ne var ki özellikle sivilceli ciltlerde, en hafif izlerin bile lekelere dönüşmesine neden olur. Öte yandan aşırı güneş de siyah noktaları ve yağ butonlarını artırır.Bazen cilde uygun olmayan güneş yağları ve güneşten koruyucularda aynı sonucu yaratabilir. Cildiniz yağlı ise; yaz aylarında kil içeren bir temizleyici, tonik ve sonrasında da yağlanmayı azaltan bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Kil, ciltteki fazla yağı alan ancak kurutmayan harika bir maddedir. Mikro süngerler içeren nemlendiriciler ya da losyonlar da çok yararlıdır. Bunlar ciltte oluşan fazla yağı emerek aşırı yağlanmayı engellerler.

Cildiniz kuruysa…

Güneş ve denizden çok fazla etkilenirler. Hızla kurumaya başlarlar ve çizgiler, kırışıklıklar tüm diğer cilt tiplerinden daha çabuk kendini gösterir. Hem kış hem de yaz aylarında yoğun bakım isterler. Cildiniz kuruysa; yaz boyunca, hassas ve kuru ciltler için hazırlanmış bir temizleyici (temizleme sütleri cildi daha az kurutur) alkolsüz bir tonik ve yoğun bir nemlendirici kullanmaya devam etmelisiniz. Haftada 1 veya 2 kez nem maskesi uygulayabilirsiniz. Yüksek faktörlü bir güneşten koruyucu kullanmanız önemlidir. Çünkü kuru ciltler lekelenmeye daha müsaittir.

Cildiniz hem yağlı hem de kuruysa….

Karma ciltlerin bakımı her mevsimde zordur. İnsan cildine hangi kremi süreceğini şaşırır! En iyisi 2 çeşit ürün kullanmaktır. Yüzün kuru olan bölgelerine yoğun bir nemlendirici, yağlı bölgelerine ise yağ emme özelliği olan başka bir nemlendirici sürebilirsiniz. Temizleyici ve toniğiniz karma ciltler için hazırlanan özel ürünlerden olmalıdır. Ancak güneşten koruyucu seçerken yağsız olanlarını tercih edin.

Yaşlılıkta cilt bakımı

Yaşımız ilerledikçe cildimiz incelir ve hassasiyeti artar. Bu yorgunluk belirtileri sizde de ortaya çıkmışsa, güneşten tamamen uzak kalmalısınız. Sizin için en önemlisi, yüksek koruma faktörü içeren ve cildinizin tipine uygun bir güneşten koruyucudur.

Güneşten koruyucular yazın dostunuz

Güneşten koruyucu krem ya da losyonu güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürün. Dışarıda kalmayı ya da denize girmeyi düşünüyorsanız, kreminizi çantanıza koyun ve ara sıra yeniden uygulayın. Özellikle suya girip çıktıktan sonra tekrar sürmeyi unutmayın. Kış için aldığınız cilt bakım ürünlerini buzdolabında saklayıp, yaz ürünleriyle kendinizi koruyabilirsiniz. Bir yandan da bol bol su içmeli, beslenmemizde sebze ile meyvelere ağırlık vermeliyiz. Bu mevsimde güneşten koruyucu kremler, şapkalar ve koyu renkli bir güneş gözlüğü bizim için eşsiz bir kalkan oluşturur ve güneşin vereceği hasarları büyük oranda engeller.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.