Yasemin Fatih Amato

CİLT KIRIŞIKLIKLARINDA UYKU POZİSYONLARI VE YASTIK ÇEŞİTLERİNİN ETKİSİ VAR MIDIR?

yastık izi

Güneşin etkileri kadar, sigara tüketimi, mimik kullanımı, yanlış uyku pozisyonu, beslenme bozukluğu ve yer çekimi gibi dış etkenler yaşlanmayı hızlandırır. Karbonhidrat, protein ve vitamin açısından belli oranlarda dengeli beslenerek özellikle domates, tatlı kırmızıbiber, ahududu, nar, kiraz gibi kırmızı renkli sebze ve meyveleri tüketmek cildi yaşlanmaya karşı korur. Yapılan araştırmalar, uyku sırasında sırtüstü pozisyonun kırışıklığı engellemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca az mimik kullanmak, sigara içmemek, ciltteki yaşlanmayı anlamlı derecede yavaşlatır.

Uyku pozisyonları ve cilt ilişkisi

Hangi uyku pozisyonunda daha uzun süre yatarsanız, cildinizin üstüne yattığınız o bölgesi daha çok kırışacaktır. Yüzükoyun uyumak yerine sırtüstü uyumayı tercih etmelisiniz.

Sırt üstü uyuyun

Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) uzmanları, uyku pozisyonunun “uyku çizgilerine, kırışıklıklarına” neden olduğunu belirtiyor. İlk zamanlar farkedilmeyen bu izlerin yüz aşağı yattığınızda yanak, alın ve çene bölgesinde kırışıklıklara sebep olduğu vurgulanıyor.

Gözlerinizi kısmayın, okumakta zorlanıyorsanız gözlük takın

Sürekli kısmak gibi tekrarlayan göz ve yüz hareketleri kırışıklıklara neden olur. Bu alışkanlıklarınızı unutun, güneşe çıkamıyorsanız güneş gözlüğü kullanın. Okumakta zorluk çekiyorsanız numaralı gözlük alın. Böylece göz çevresi kırışıklıklarından korunmuş olursunuz.

Alfa-hidroxy Asitler (AHAs)

Doğal meyve asitleri ölü cilt hücrelerinin temizlenmesini sağlar, çizgi ve kırışıklık oluşumunu önler. Kozmetik ürünlerinde ya da birçok meyvede bulunur.

Çok fazla balık özellikle ton balığı yiyin

Sadece ton balığı değil diğer soğuk su balıkları da protein bakımından zengindirler ve cildinizin parlak, sağlıklı görünmesini sağlarlar.

Yüzünüzü fazla yıkamayın

Dermatologlarına göre, aşırı yüz yıkamak cildinizin üzerindeki doğal yağlı bariyeri temizleyerek, cildi nemsiz ve kırışıklıklara karşı daha hassas hale getiriyor. Bu nedenle yüzünüzü çok fazla yıkamayın. Kullandığınız sabun cildinizi nemlendiren ve koruyan özellikte olmalı, normal bir sabun yerine yüz temizleme ürünleri kullanın.

C vitamini kullanın

C vitamini, UVA ve UVB ışınlarının zararlarından cildi koruyan, pigment problemlerini önleyen kollejen üretimini artıran özelliktedir. Çoğu araştırma, C vitamininin aynı şekilde cildin kırışmasını önlediğine inanıyor.

Yastık seçiminin etkisi

Yastık seçmemiz gerektiğinde genellikle kararsızlığa düşeriz; günümüzde piyasada birçok farklı boyutta ve farklı malzemelerden üretilmiş yastık seçenekleri olduğundan, bu normal bir durum olarak düşünülebilir. İyi bir yastık size tam rahatlık sağlamak ve sağlıklı bir uykuya imkan tanımak için birkaç kriteri karşılaması gerekir.

Omurganızı nötr bir pozisyonda desteklemeli,

Uyku pozisyonunuzu desteklemeli,

Alerjik bir yapınız varsa, akarlara karşı dirençli, hipoalerjenik malzemeden üretilmiş olmalı,

Uyku pozisyonunuz,

Yastıkta kullanılan dolgu malzemesi,

Medikal problemler.

Yastığın şekli Yastık seçerken dikkat edilmesi gereken öncelikli nokta, yastığın şeklidir. Piyasadaki yastıklar şekil açısından klasik ve anatomik olarak ikiye ayrılmaktadır. Klasik yastıklar, karınüstü yatan ya da uyku esnasında sürekli pozisyon değiştirenler için uygun bir seçenek olabilir. Anatomik yastıklar vücut hattını; yani baş, boyun ve omuzları izler. Bu yastıklar yan ve sırtüstü uyku pozisyonları için uygundur.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.