Yasemin Fatih Amato

ADET ÖNCESİNDE YAŞANAN SIKINTILAR

premenstrüel

Genç kadınların büyük çoğunluğu adet görmeden önceki birkaç gün boyunca çeşitli sıkıntılar yaşar. “Pre menstruel sendrom” veya kısaca “PMS” olarak tanımlanan bu dönem bizi hem duygusal olarak hem de fiziki yönden etkiler. Peki, çaresi var mıdır? Evet, çaresi bulunabilir, yeter ki kendinizi bırakmayın… Kadınların %5 – %10 kadarı adet döneminden önce hayata küsecek kadar perişan hale gelirler. Kısaca PMS olarak bilinen bu sorunla ilgili olarak, en az 150 farklı tepki kaydedilmiştir. En yaygın olanları; alınganlıktan bitkinliğe, sırt ağrılarından ödemlere, uçuk patlamasından ağlama nöbetlerine ve uykusuzluğa, tatlı krizlerine, migren ağrılarına kadar uzanır. Göğüslerde gerginlik, artan selülitler, öfke, gaz, bazen her ay tekrarlanan kilo artışı, insanın dengesini bozar. Cilt yağlanır, siyah noktalar, akneler artar, vücut kokusu değişir. İsteksizlik, konsantrasyon bozukluğu çalışmayı zorlaştırır, öğrencilerin sınavları tehlikeye girer, bazen özel hayatımızda çamlar deviririz. Tüm bu semptomların çeşitliliği ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Neyse ki hepsi birkaç gün sonra sihirli bir değnek dokunmuş gibi ortadan kalkar…

Nedeni tam olarak bilinmiyor

Bu dönemde bazıları neden daha fazla etkilenirler? Bunun cevabı henüz kesin olarak verilebilmiş değildir. Adet öncesi sendromu gerek modern tıp, gerekse alternatif tıp tarafından üzerine fazlasıyla kafa yorulan ve çözüm aranan bir konudur.

Muhtemelen adet öncesinde kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron üretiminde bir dengesizlik ortaya çıkar. Bütün bunlar ruh halimizi ve ağrıları kontrol eden beyin kimyasallarını azaltır, karbonhidratlara düşkünlük yaratır. Bu dengesizlik aynı zamanda prolaktin hormonunun yükselmesini tetikler. Sonuçta göğüslerde şişkinlik ve ağrı meydana gelir.

Bir başka teori, adet öncesi sıkıntılarını seratonin hormonunun düşmesine bağlar. Özellikle depresif belirtiler, tatlı ve karbonhidratlara düşkünlük, genellikle seratonin eksikliğiyle bağlantılıdır.

Buna benzer bir bakış açısı, bu sıkıntıları tamamen duygusal direncimize bağlı olarak ele alır. Bu görüşe göre PMS şiddeti kadının yaşamındaki stres yüküne bağlıdır.

Bazı görüşlere göre, PMS hormonal dengesizlikten ziyade vücudun hormon değişimlerine farklı tepkiler vermesidir. Yani hormon değişimlerini değil de ona verilen tepkiyi sorgular.

Bir başka araştırma, tüm bu sorunları karaciğer tembelliğine, B6 vitamin eksikliğine ve kan şekerinin çabuk düşmesine (hipoglisemi) bağlar.

Sizin “PMS”niz neye benziyor?

Tam olarak sınıflandırmak mümkün olmasa da, ağır basan şikayetler genellikle bazı gruplar oluşturur. Kimisinde sinirlilik, kimisinde baş ağrısı, kimisinde tatlıya düşkünlük ve aşırı iştah, bazı kadınlarda şişkinlik ve göğüs ağrıları ön plana çıkar. Aşağıdaki kategoriler belki kendinize yardımcı olmanızı kolaylaştırabilir;

1) Örneğin sizde tatlı krizleri, huzursuzluk ve baş ağrıları ağır basıyorsa, adet öncesinde vücudunuzda insülin duyarlılığının arttığını düşünebiliriz. Böyle tatlı krizleri çoğunlukla çikolata aşermeye dönüşür. Bunda şaşılacak bir şey yoktur. Çünkü çikolata zengin bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum kasılmaları dindirir ve şeker metabolizmasını düzeltir.

2) Bazı kadınlar bu dönemde düşünce bulanıklığı, kafa karışıklığı ve iç sıkıntısından şikayet eder. Bu sorunlar genellikle progesteron hormonunun fazlasına işaret eder.

3) Belki de kadınların çoğunda olduğu gibi sizin de göğüsleriniz şiş ve ağrılı, vücudunuz ödemle doluyor. O kadar genişliyorsunuz ki, kotlarınızın fermuarı kapanmıyor! Sorununuz, östrojene karşı aşırı duyarlılık olabilir.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.