Yasemin Fatih Amato

Peeling sezonunda, mikrodermabrazyon yöntemini tanıyalım

Mekanik bir peeling türü olan mikrodermabrazyon, Avrupa ve Amerika’da uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Mikrodermabrazyon gayet sade bir sistemdir. Kullanılan cihaz iki tüpten oluşur. Tüplerden biri boştur. Diğerinin içinde alüminyum hidroksit kristalleri bulunur. Peeling uygulaması yapılırken, belli bir basınç ile, son derece ince alüminyum hidroksit kristalleri püskürtülür. Seanslar 15 dakika kadar sürer. Kesinlikle hiçbir acı veya rahatsızlık duyulmaz.

Aşındırma ve uyarma

Cilde çarpan kristaller, cilt yüzeyini hafifçe aşındırırken, alt deriyi uyarır. Esasında cildi yenilemek için yapılan tüm tedaviler, hafif aşındırma ve uyarma sayesinde etkili olur. Mikrodermabrazyon uygulamasında, hasta bu aşınmayı hissetmez. Ama cilt doğal bir tepki gösterir ve bu bölgeyi hemen onarmaya çalışır. Böylece yeni, taze hücreler üretmeye başlar. Hafif aşınma, ölü derinin soyulmasını ve taze bir deri oluşmasını sağlar. Zaman içinde çukurlar daralır, küçülür, giderek belirsizleşir. Bu arada, cildin tümü canlanır ve pürüzsüzleşir. Sonuçta cilt gençleşir, gerginleşir ve tazelenir. Seans sayısı cilt tipine ve izlerin derinliğine göre değişir. Bazı derin çukurlar için daha fazla tekrar gerekebilir.

Mikrodermabrazyon yöntemi

Ciltte oluşan düzensizliklerde, akne izlerinde, kaza sonrası ya da ameliyat sonrasında oluşan izlerde, özellikle kullanılır. Hamilelikte oluşan çatlakları gidermekte çok etkilidir. Başlıca tedavi alanlarına baktığımızda,

  • İnce kırışıklıkları azaltır,
  • Ciltte kan dolaşımını düzenler,
  • Cildin yeniden nefes almasını sağlar,
  • Üst deri tabakasında bulunan hafif lekeleri giderir,
  • Kollajen, elastin sentezini olumlu yönde etkiler,
  • Sarkmaya eğilimli ciltlerde toparlanma yaratır,
  • Yeni oluşan gebelik çatlaklarını giderir,
  • Ameliyat, kaza ve akne izlerini hafifletir,
  • Kanserojen hücrelerin ve virüslerle oluşan bazı siğil türlerinin yok edilmesine yardımcı olur.

Sivilce ve çukur izlerinde istenilen sonuç

Mikrodermabrazyon yöntemi, en fazla sivilce ve çukur izleri için kullanılır. Çünkü peeling ile artan ve kalınlaşan kollajen, çukurları giderir.

Hamile kadınlarda meydana gelen çatlaklar, henüz pembe veya mor renkteyken, mikrodermabrazyon ile tedavi edilmeleri mümkündür. Bu çatlaklar beyazlaştıktan sonra yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Bugüne kadar, bu yöntem ile çok iyi sonuçlar aldım. Bütün tedaviler yararlı oldu. Özellikle umutsuz gibi görünen akne izlerinde gözle görülür düzelmeleri izledim.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.