Yasemin Fatih Amato

Ortamına göre makyaj yapmayı biliyor muyuz?

ORTAMINA GÖRE MAKYAJ YAPMAYI BİLİYOR MUYUZ

Makyaj cilt tipine ve en uygun cilt-saç-göz rengine uygun malzemelerle yapılır. Bulunduğunuz ortam, yaşımız, kişiliğimiz, stilimiz, yüz hatlarımız veya gözlük kullanıp kullanmadığınız, yapacağımız makyajı doğrudan etkiler. Kuşkusuz, kişiliğinize ve ortama uygun olmayan veya abartılı bir makyaj, pek başarılı sonuçlar vermez ve insanı eninde sonunda güç durumda bırakır!

Spora giderken nasıl bir makyaj yapmanız gerekir?

Fondöten, eye liner veya göz kalemi kullanılmaz. Çünkü terlediğiniz zaman bu malzemeler sorun yaratır. En iyisi kirpiklerinize suya dayanıklı bir rimel sürmek, dudaklarınızı korumak için de bir parlatıcı ile yetinmektir. Bu hafif makyaj akmaz, bulaşmaz ve size taze bir görünüm kazandırır.

İşe giderken nasıl makyaj yapmalısınız?

Bakımlı olmak çok önemlidir ancak bu halinizi bütün gün korumanız da kolay değildir. Bu nedenle size öncelikle kaliteli bir fondöten ve toz pudra sürmenizi öneririm. Böylece cildiniz gün boyunca düzgün ve mat görünür. Allık sürerken, pastel renkleri tercih edin. Göz makyajı için hafif bir far ve rimel yeterlidir. Rujunuzun düzgün ve kalıcı olması için, dudak çevresini kalemle belirginleştirmeyi ihmal etmeyin.

Önemsemediğiniz gece makyajınızı nasıl yapmak gerekir?

Gece çıkarken, suni ışıkları ve gölgelerin etkisini hesaba katmalısınız. Bu nedenle gece makyajı yaparken, kuvvetli tonları ve parlak renkleri seçmeniz gerekir. Suni ışık ve gölgelerin etkisini azaltmak için açık ve koyu renkli fondötenleri birlikte kullanabilirsiniz.

Artık genç değilseniz o zaman nasıl bir metot uygulamak gerekir?

Olgun yaşlarınıza geldiyseniz, sade bir makyajla yüzünüzdeki izleri kısmen örtebilirsiniz. Örneğin göz kenarından yukarıya doğru dik bir şekilde toz far sürülmesi, göz kenarındaki ince çizgileri gizler ve düşük göz kapaklarını gergin gösterir. Gözlerinizin altındaki çizgiler fazla ise, sadece üst kirpiklerin rimellenmesi yeterlidir. İlerleyen yaşlarda, pembe – kayısı tonlardaki allıklar çok yakışır. Ancak allığı sadece elmacık kemiğinin en üst bölgesine uygulamak gerekir. Böylece hem çizgilerin içine allık dolmasına engel olursunuz hem de yanaklardaki çöküntüyü kamufle etmiş olursunuz.

Gözlük ya da lens kullananlar ne yapmalı?

Öncelikle, gözlük camlarının renklerin %50’sini yok ettiğini dikkate almak gerekir.

Miyop gözlükler; gözleri olduğundan daha küçük gösterir. Bu nedenle makyaj yaparken, açık ve kuvvetli renkte farlar seçilir; sürülürken kaşlara kadar yayılır ve şakaklara doğru uzatılır. Göz kalemi veya eye-liner, kirpiklerin dış kenarından çekilir ve kirpikler rimelle vurgulanır. Böylece gözler, miyop gözlüklerin arkasından bile iri ve anlamlı görünür.

Hipermetrop gözlük; camları ise, gözleri “kocaman” gösterir. Bu nedenle, gözleri irileştiren bir makyajdan kaçınılır. Hipermetrop gözlük kullanıyorsanız, kirpiklerinizi güzelce rimelleyin ama göz kalemi veya eye liner kullanmayın. Far kullanırken de silik tonları tercih edin.

Kontakt lens kullananlar ise biraz daha dikkatli olması gerekir. Örneğin toz far kullanmak tehlikelidir. Silikonlanmış kompakt pudra şeklindeki farlar daha emniyetlidir. Kullanacağınız rimellerin de suya dayanıklı (water proof) olması ve rimelin lens takılmadan önce sürülmesi gerekir. Makyaj temizlenmeden önce lenslerin çıkarılması da önemli bir tedbirdir.

Kalıcı bir göz makyajı mümkün müdür?

Kalıcı göz makyajı çalışan kadınlar, spor yapanlar, miyop gözlük ve lens kullananlar için çok kullanışlıdır. Ne kadar çok ayrıntı, ne kadar çok özel durum var değil mi? Makyaj ve cilt bakım ürünleri satan yerlerin gittikçe daha görkemli dükkanlara dönüşmesi boşuna değil! Eskiden kadınlar bir pudra, bir ruj sürüp sokağa çıkarlarmış. Artık gündelik makyaj bile bir sanat haline geldi.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.