Yasemin Fatih Amato

Adet döneminden 1 hafta önce bunları yapmayı unutmayın!

Adet döneminden 1 hafta önce bunları yapmayı unutmayın!

Adet öncesinde insana bir doyumsuzluk ve gerginlik hali çöker. Aşırı iştah, özellikle tatlı yiyeceklere düşkünlük baş gösterir. Özellikle çikolata inanılmaz çekici bir hale gelir. Vücutta şişkinlikler, gaz, su toplaması, şekil değişiklikleri, bazen her ay tekrarlanan kilo artışı, insanın sinirlerini daha da bozar. Cildin yağlanması, siyah noktalar, akneler artar. Vücut kokusu değişir. Halsizlik, isteksizlik, konsantrasyon bozukluğu da bütün bunlara eklenir. Bazı gençler onları yaşamdan bezdirecek kadar şiddetli adet sancıları yaşarlar. Bu dönemde kişiliği değişen kadınlar bile vardır. O kadar ki, onların adet dönemi tüm ev halkının sorunu haline gelir! Az veya çok bütün kadınlar adet döneminde kendilerini en azından “daha az iyi” hissederler.

Adet döneminden en az bir hafta önce bazı konulara dikkat ederseniz, çok rahat bir süreç geçirebilirsiniz.

Bunlar neler mi?

  • Bu dönemde hiçbir şekilde öğün atlamayın. Hatta öğün sayısını 3’den 6’ya çıkarın. Böylece kan şekerinin düşmesini önlemiş olursunuz. Sık yemek yerseniz, tatlılar, pastalar, çikolatalar, tuzlu atıştırmalıklar o kadar kışkırtıcı hale gelmezler.

 

  • Adet döneminden bir hafta önce tuzu kesmek sıkıntıların çoğunu önler. Bu nedenle cips, tuzlu atıştırmalıklar, turşu, tuzlu peynirler vb. her türlü tuzlu yiyecekten uzak durun. Bu dönemde hormonal nedenlerle vücut daha fazla tuz tutar.

 

  • Daha fazla su için. Ne kadar çok su içerseniz, vücudunuzdaki ödemler o kadar kolay dışarı atılır. Günde 2 litre kadar su içiyorsanız, bunu 2,5 litreye çıkarın.

 

  • Gazlı – şekerli içecekler, kahve ve alkol almamaya çalışın. Bunlar vücuttaki tuzu, su toplanmasını ve gerginliği arttırırlar.

 

  • Kepekli pirinç, kepekli makarna, kuru fasulye, barbunya, mercimek, kepekli ekmek gibi yararlı karbonhidratlara ağırlık verirseniz, açlığınızı giderebilirsiniz. Liften yana zengin yiyeceklerle beslenen kadınlar, adet dönemini daha rahat geçirirler.

 

  • Turp, maydanoz, kereviz, çilek ve kabuklu pirinç, vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olurlar.

 

  • Balık, tavuk, hindi eti gibi besinler sizi tok ve ruhen de doyumlu tutmaya yardımcı olur. Proteinler vücutta tuz tutulmasını ve ödem oluşmasını önlerler ve yağların yakılmasına yardımcı olurlar. Böylece enerjiniz de artar.

 

  • Yeşil çay, gazlardan ve stresten kurtulmanıza yardımcı olur.

 

  • Uzun yürüyüşlere çıkın veya egzersiz yapın. Egzersiz vücudunuzdaki tüm stresi, su birikimini yok eder. Halsizliği gidermek için de birebirdir!

 

Sporu ihmal etmeden, saydığım önerileri yerine getirmeye çalışırsanız faydasını göreceksinizdir. Ve her ay sizi sıkıntıya sokan bu süreci daha rahat geçirme şansınız olacaktır.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.