Yasemin Fatih Amato

MEYVE SULARI İLE FERAHLAYIN!

meyve suyu

Tüm doktorlar ve diyetisyenler sağlığımız için günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze yememizi öneriyorlar. İyi de hastalarımızın bir kısmı yemekten değil, tüm bu önerilenleri yiyememekten yakınıyorlar. “Nerede o kadar zaman ?” diyorlar. Eve giderken unutmayıp satın alacaksınız, getireceksiniz, hazırlayacaksınız, doğru zamanı ayarlayacaksınız, yiyeceksiniz. Özellikle çalışan insanlar evlerinde duş alıp yatmaktan başka bir şeye vakit bulamazken, bütün bunlar lüks gibi görünüyor!

Nefis içeceklerin lezzeti buzdolabınızda saklı olabilir!

Aslında ayrıntılı olarak baktığımızda işin özü öyle değil. Azıcık gayretle meyve suyu hazırlayabilirsiniz. Meyve suyunu içmek, meyveleri yemekten daha kolaydır. Böylece bir defada çok daha zengin bir porsiyon elde edebiliriz. Zaten her birimiz özellikle yaz boyunca sık sık serinletici bir içecek arıyoruz. İşte bu ihtiyacımızı karşılarken, kendimiz için yararlı bir seçenek yaratabiliriz. Meyve suyu sadece bebekler için değildir. Bunlardan her zaman yararlanabiliriz. Dışarıda satıldığı için taze sıkma portakal suyu, greyfurt ve elma suyunu daha rahat tüketiyoruz. Tamam bunlar çok güzeldir ve vitamin deposu gibidir. Ama başka meyvelerden de yararlanabiliriz. Mesela havuç, çilek, kiraz, vişne, limon, ahududu, erik, ananas, kivi, muz, karpuz, kavun gibi. Kavun veya karpuz suyunu hiç denediniz mi? Tahmin ettiğinizden çok daha lezzetlidir. Sonra domates! İçine 2 tane de buz attınız mı nefis bir içecek olur.

Kendi meyve suyunuzu yapın!

Yaban mersini ve aloeveranın bile suyu yapılıyor. Vücuttaki iltihaplanmaları önlediği için, düzenli kullananlar çok memnun kalıyorlar. Bazı insanlar ise gençliklerini pancar suyuna borçlu olduklarını söylerler. Mümkündür. Sağlığımızı geliştiren ve anti-aging potansiyeli olan çeşit çeşit meyve var. Hepsinin de suyu çıkarılabilir. Bütün ihtiyacınız bir katı meyve sıkacağı edinmektir, o kadar! Ama hazır meyve suları ve nektarlar için aynı şeyleri söyleyemem. Onların içinde tatlandırıcılar ve koruyucular bulunur. Meyve suyu değerinden çok şey kaybeder. İçinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan bir meyve suyu bulursanız ne ala. Ama en iyisi kendiniz yapın. Böylece ne içtiğinizden emin olursunuz. Ayrıca evde meyve suyu hazırladığız zaman eşsiz bir cilt maskesi de elinizin altında olur. Birkaç damlasını yüzünüze ve boynunuza sürüp 5-10 dakika bekleyin. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bakın nasıl ışıldayacak!

Görünen kadar, görünmeyen tedavinin sırrı…

Meyve suyu içmek, bir defada bol miktarda vitamin almanın iyi bir yoludur. Kendimiz evde hazırladığımız zaman gayet konsantre bir içecek elde ederiz. Yalnız aklınızda olsun, meyvelerin kabuklarını soymadan işleme sokmak daha iyidir. Böylece meyvenin tümünden yararlanmış oluruz. Ama saf ve taze olduğu sürece! Bu meyveler sayesinde vücudumuza bol miktarda vitamin ve mineraller alırız. Böylece kalbimiz güçlenir ve kansere karşı korunuruz. Yalnız o kadar değil, aynı zamanda bağışıklık sistemimiz güçlenir, kemiklerimizi, bağ dokularımızı, iç organlarımızı, beynimizi ve cildimizi geliştiririz. Günde 5 porsiyon meyve-sebze tüketirsek ömrümüz uzar, yıllar boyunca daima genç ve hayat dolu oluruz.

Yorumlar

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.